تبلیغات
aآ - سمیرا مخملباف با “اسب دوپا” در تورنتو

درباره وبلاگ
جستجو
آخرين نوشته ها
نويسندگان
آرشيو مطالب
آمار سايتسمیرا مخملباف با “اسب دوپا” در تورنتو


امسال در جشنواره بین المللی فیلم تورنتو که به روال هر سال در ماه سپتامبر برگزار می شود، فیلمی از سمیرا مخملباف، کارگردان جوان ایرانی نیز در بخش سینمای معاصرجهان به نمایش درمی آید.

این فیلم “اسب دو پا” نام دارد و فیلمنامه آن را محسن مخملباف، کارگردان معروف ایران و پدر سمیرا نوشته است. ضیا میرزا محمد، هارون احد، گل غتی کریمی و خوجه نادر از بازیگران این فیلم هستند.

سمیرا مخملباف که پیش از این سه فیلم بلند دیگر را کارگردانی کرده و همواره مضمون بی عدالتی و آنچه از طرف جامعه به فرد تحمیل می شود را به عنوان درونمایه اصلی آثار خود برگزیده است، در این فیلم هم که صحنه رویدادهای آن ناحیه ای دورافتاده و محروم در افغانستان است، از منظری دیگر، باز به همین مضمون می پردازد.

خلاصه داستان فیلم بر اساس آنچه در سایت رسمی جشنواره آمده از این قرار است که پدر یک پسر معلول در منطقه ای از افغانستان که کودکانش در اوج فقر و محرومیت بسر می برند، به فکر می افتد کسی را استخدام کند تا از این پس پسرش را به دوش بگیرد و جابجایی این نوجوان که دچار فلج شدید است آسانتر شود. پسری بی سرپناه به نام میرویس با خوشحالی این مسوولیت را می پذیرد. اما چیزی نمی گذرد که نوجوان معلول که تازه لذت از جایی به جایی رفتن را دریافته، شروع می کند به سوء استفاده از موقعیت خود و آزار دادن میرویس.

رفته رفته رابطه این دو نوجوان ماهیتی آزارگرانه- آزارخواهانه به خود می گیرد و میرویس عملا به حیوانی تبدیل می شود که پیوسته از صاحبش آزار می بیند. به این ترتیب بی عدالتی که سمیرا مخملباف این بار به تصویر کشیده مستقیما زاییده یک نظام سرکوبگر اجتماعی نیست بلکه برخاسته از نابهنجاری روابط آدمهایی کم و بیش هم سطح است که به یکدیگر وابسته اند و در یک فضا بسر می برند.

سمیرا مخملباف خود در گفت و گویی، داستان “اسب دو پا” را “نومیدانه، تلخ و خشن” توصیف کرده و گفته است که وقتی از پدرش پرسیده چرا این متن چنین ویژگیهایی دارد او پاسخ داده: “وقتی من در ایران در چنان شرایط سیاسی اجتماعی دشواری زندگی می کنم انتظار داری به چه شکل دیگری بنویسم؟ چگونه می توانم روابط پنهان آدمها را در جامعه ای که به ظاهر مدرن اما در واقع بدویست ترسیم کنم؟”

کارگردان “اسب دوپا” همچنین در توضیح این که چرا فیلم خود را در افغانستان ساخته گفته است که در ایران به او اجازه فیلمسازی نمی دادند و از طرفی محیط افغانستان با فضای داستان هماهنگی بیشتری داشته است.

سمیرا مخملباف در هشت سالگی با بازیگری در فیلم “بای سیکل ران” ساخته پدرش به دنیای سینما قدم گذاشت و اولین فیلم بلند خود را با نام “سیب” در سال ۱۹۹۸ کارگردانی کرد و تاکنون سه بار برنده جوایز جشنواره سینمایی کن بوده است.

حضور پررنگ فیلمهای کمدی در جشنواره امسال

سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم تورنتو با نمایش ۳۱۲ فیلم از ۶۴ کشورجهان، از چهارم تا سیزدهم سپتامبر ادامه خواهد داشت و پیش بینی شده که بیش از ۵۰۰ نفر از سرشناسان دنیای فیلم و سینما از جمله برد پیت، چارلیز ترون و ادریان برودی در آن حاضر شوند. این آمار بویژه برای مردم شهر چند ملیتی تورنتو که همواره از حضور پر زرق و برق ستارگان سینما در خیابانهای مرکز شهر استقبال می کنند خوشحال کننده است.

سال گذشته ۵۵ کشور با محصولات سینمایی خود در جشنواره تورنتو حضور داشتند اما شمار فیلمهای شرکت کننده (با اختلاف ۴۰ فیلم) بیشتر بود.

با این حال دست اندرکاران جشنواره معتقدند افزایش تعداد کشورها که برخی چون باهاما برای اولین بار در این جشنواره شرکت می کنند، نشانه جهانی تر شدن هر چه بیشتر جشنواره تورنتو و نیز این واقعیت است که برای حضور و معرفی فیلمهای مستقل و کم بودجه که در شرایط معمولی امکان راهیابی آنها به بازار جهانی سینما کمتر است، فضای بیشتری باز شده است.

از دیگر ویژگیهای جشنواره امسال، حضور قابل توجه فیلمهای کمدی در آن است که به گفته پی یرس هندلینگ، از مدیران با سابقه جشنواره فیلم تورنتو، اغلب آنها از سینمای آمریکا هستند.

در حالی که سال گذشته فضای جشنواره در تسخیر فیلمهای درام جنگی با موضوع جنگ عراق بود، اکنون انتظار می رود با نمایش آثاری چون “خوش شانسها” (محصول آمریکا، به کارگردانی نیل برگر و با بازی تیم رابینز و راشل مک ادامز) و “دین اسپانلی” (محصول بریتانیا، به کارگردانی توآ فریزر و با بازی پیتر اوتول و جرمی نورتام) فضای شادتر و مفرح تری در جشنواره بوجود آید و مردم بیشتری از این رویداد فرهنگی استقبال کنند.

فیلمهای کشور میزبان

سینمای کانادا امسال با ۲۹ فیلم در جشنواره حضور دارد در حالی که سال قبل ۴۱ فیلم از کانادا به نمایش درآمد. اما مدیریت جشنواره خاطرنشان کرده که شماری از آثار سال گذشته محصول مشترک کانادا و کشورهای دیگر بوده اند و به طور میانگین هر سال ۲۵ الی ۳۰ فیلم از سینمای کانادا در جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درمی آید.

معمولا بیشتر فیلمهای کانادایی که به جشنواره های جهانی راه می یابند از استان فرانسه زبان کبک هستند.

فستیوال فیلم تورنتو از سوی بسیاری از دست اندرکاران دنیای سینما، نمایشگاهی برای موفقیت در جوایز اسکار لقب داده شده است.

ازمطرح ترین فیلمهای امسال “کوری” محصول مشترک کانادا، برزیل و ژاپن (به کارگردانی فرناندو میره لس و با بازی مارک رافالو و جولیان مور) است که اقتباسی از رمان معروفی به همین نام به قلم ژوزه ساراماگو، نویسنده پرتغالی و برنده جایزه نوبل ادبی است.

فیلم “پرستش” ساخته آتوم اگویان، کارگردان معروف ارمنی تبار کانادا (با بازی همسر او آرسینه خانجیان) و فیلم “بهشت بر زمین” ساخته دیپا مهتا، کارگردان هندی تبار کانادایی هم از آثاری هستند که انتظار می رود با استقبال گرم تماشاگران روبرو شوند.

جشنواره بین المللی فیلم تورنتو که زمانی “جشنواره جشنواره ها” خوانده می شد، ۳۲ دوسال پیش، در سال ۱۹۷۶ بوجود آمد . دلیل این نامگذاری آن بود که در آن هنگام این جشنواره بیشتر محلی برای نمایش فیلمهایی بود که در جشنواره های دیگر بر پرده رفته بود.

اما اکنون با تلاش گردانندگان و پشتیبانهای مالی جشنواره، اهمیت آن به حدی افزایش یافته که برخی آن را مهم ترین جشنواره سینمایی بعد از جشنواره کن، به حساب می آورند.منبع:
http://feeds2.feedburner.comسه شنبه 5 خرداد 1388 توسط arash assad